top of page

Perspektywa w życiu i biznesie

Perspektywa w życiu i biznesie - zatrzymaj się i zmień perspektywę.


Żyjemy w świecie biegnącym bez wytchnienia do przodu i często bez określonego kierunku. Aby szybciej, dalej, wyżej. Takie poczynania mogą prowadzić do zagubienia, rozproszenia i utraty koncentracji na realizacji tego co jest dla nas ważne.

Pracując ze studentami, kadrą menedżerską lub kandydatami na takie stanowiska, często obserwuję tego typu zachowania, czyli ogromną ilość projektów, brak priorytetów, jasnego planu i celu oraz niesamowity upór, aby nie ustawać w biegu i podążać cały czas do przodu.

Ta energia i chęć realizacji celów i marzeń jest na pewno bardzo pozytywna, ale zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym warto zastosować metodę: zatrzymaj się, rozejrzyj, kontynuuj.

Realizując zadania, które są dla nas ważne powinniśmy od czasu do czasu zatrzymać się lub przynajmniej zwolnić, aby spojrzeć na zadanie/cel/marzenie z innej perspektywy lub nawet kilku perspektyw (na zdjęciu obok nasze piękne Tatry z perspektywy samolotu są naprawdę małe). Ocenić czy aby na pewno podążamy w dobrym dla nas kierunku i w odpowiednim towarzystwie. Spojrzeć na kompas, który nas prowadzi i dokonać ewentualnej korekty drogi, którą idziemy. Popatrzeć w szerszym zakresie na otoczenie i ludzi, którzy są wokół nas. Wykorzystać potencjał i różnorodność naszego otoczenia. Być po prostu uważnym i czerpać z tej uważności energię do dalszego działania oraz pewność, że wiemy gdzie chcemy dojść.

Częstym błędem popełnianym przez wielu menedżerów jest przekonanie, że sami najlepiej wiedzą jak osiągnąć cel, zrealizować projekt czy zaplanować strategię. Obawiają się wykorzystać siłę różnorodności tkwiącą w ich zespołach, ponieważ nie chcą pokazać swoich ewentualnych słabości. Kolejnym jest realizacja zadań po tzw. „trupach”, czyli bez względu na wszystko i wszystkich.

Wspomniana wcześniej uważność oraz otwarta komunikacja, konsekwencja i pokora w działaniu, są według mnie kluczowymi umiejętnościami menedżerów, którzy pretendują do miana prawdziwych przywódców. Bez tych umiejętności i jasno określonych wartości w działaniu, droga może być bardzo wyboista i kosztować nas zbyt wiele energii aby finalnie dojść do celu.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page