Konsekwencja w działaniu a wyniki

Na porannym treningu zauważyłem nad naszą lokalną rzeką „Zielona” misterną pracę

bobrów. Niektóre drzewa udało im się już „zwodować” , a kolejne czekały na ostatni szlif.

Skłoniło mnie to do zastanowienia, jaką konsekwencją w działaniu muszą się wykazać te zwierzęta, aby zapewnić przetrwanie gatunku, a jednocześnie zgromadzić odpowiednie zapasy na srogi okres zimy. Okazuje się, że bobry działają z godną podziwu regularnością – co noc wychodzą i podgryzają grube pnie drzew, aby zwalić je do rzeki. Czasami zajmuje im to kilka nocy, a czasami – przy mniejszych okazach drzew – kilka godzin. Ciekawostką jest to, że bobry w ramach przygotowań do zimy potrafią zbudować magazyn „smakołyków” o wielkości do 70 m3. To niesamowite, że tak niewielkie zwierzęta osiągają takie wyniki.


Przekładając zachowanie bobrów na biznes, należy podkreślić, że poczucie obowiązku, systematyczność w podejmowanych działaniach czy projektach mogą przynieść wyniki, których byśmy się nawet nie spodziewali. Aby było to możliwe, dobrze jest oderwać się od koncentracji zarówno na natychmiastowej gratyfikacji jak odniesieniu sukcesu tu i teraz.

Zwróciłem przy okazji uwagę na badania, które przeprowadzono w USA, w gronie 200 współczesnych artystów. Podzielono ich na grupy. Pierwsza koncentrowała się na tym, aby odnieść sukces i stać się sławnym, a druga na codziennej twórczej pracy i realizacji swoich wizji. Po pewnym czasie okazało się, że większość osób z pierwszej grupy porzuciła artystyczne zainteresowania, nie osiągając wielu sukcesów, podczas gdy prace osób z drugiej grupy trafiły do najsłynniejszych galerii.


Powyższe dwa przykłady (chociaż bardzo różne) pokazują, że konsekwencja, determinacja, myślenie długofalowe przynoszą o wiele lepsze efekty niż skupianie się na doraźnych korzyściach.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty